місто Корсунь-Шевченківський
вулиця Острів Коцюбинського, 4
Корсунь-Шевченківський державний історико-культурний заповідник розташований у мальовничому місці – на острові Коцюбинського та інших острівцях, оточених водами річки Рось міста Корсунь-Шевченківський.
Історичний музей відкритий 29 серпня 1981 року, як відділ Музею історії Корсунь-Шевченківської битви. З 1994 року працює на правах науково-дослідного відділу Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника. Експозиція музею розміщена в 6 залах, де представлено понад 2 тисячі експонатів. Автори експозиції музейними засобами показали історію Корсунщини в контексті історії України від найдавніших часів до сьогодення.
Музей історії Корсунь-Шевченківської битви є частиною Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника. Він розташований у палаці Лопухіних – витонченій будівлі, яка нагадує фортецю з чотирма вежами, до того ж має цікаву історію. Це місце, де можна відкрити для себе відразу кілька епох – від часів, коли будинок належав польському королю Понятовському, до періоду володіння ним князем Лопухіним та пори, коли будинок опинився у центрі подій Корсунь-Шевченківської битви під час Другої світової війни, про які й розповідає багата колекція музею.
Палац Лопухіних, у якому сьогодні розташований Музей історії Корсунь-Шевченківської битви, почали будувати 1782 року як літню заміську резиденцію для останнього польського короля Станіслава Понятовського. Проте через 17 років після старту робіт, які сукупно тривали майже 100 років, маєток викупив російський князь Петро Лопухін. Палац був одним із перших маєтків на землях Речі Посполитої у стилі неоготики, проте початковий архітектурний задум зі зміною власника будівлі зазнав певного коригування. За наказом Лопухіна йому надали рис російського романтизму з елементами класицизму. Саме в такому вигляді він дійшов до наших днів. У палаці за років життя його власника зберігалася одна з найбагатших у Російській Імперії колекцій мистецтва, живопису та фаянсу того часу. А сам палац наприкінці 19 століття називали серед найкрасивіших і найбагатших російських маєтків. Свого пишного й багатого вигляду, який вражає з першого погляду, він не втратив до сьогодні. Із 1945 року у приміщенні палацу розташовані колекції Музею історії Корсунь-Шевченківської битви.
Колекція музею:
В експозиції представлена велика археологічна колекція. Це – речі трипільців, кімерійців, скіфів, слов’ян, періоду Русі-України, Великого князівства Литовського й Речі Посполитої. Серед них вирізняються речі з кімерійського й скіфських поховань, слов’янські прикраси, польська гармата, обладунки й озброєння поляків, українців і московських стрільців. Також експонуються речі з князівського палацу найясніших князів Лопухіних-Демидових.
У музеї створені дві діорами: «Антикріпосницьке повстання 1855 року на Корсунщині» (1984; автори – київські художники К.Тишковець і М.Карпушевський) і «Корсунська битва 1648 року» (автори – київські художники С.Гончаренко, Ю.Саницький, О.Сіренко). Експонується піаніно фортепіанної майстерні К. Сука ХІХ століття. У музеї відтворено інтер’єр української селянської хати кінця ХІХ – початку ХХ ст. Виставкові зали історичного музею наповнені багатим етнографічним матеріалом міського житла корсунців середини 1980-х років.
Перш ніж ви потрапите у приміщення Музею історії Корсунь-Шевченківської битви, матимете змогу побачити розташовану поряд виставку військової техніки часів Другої світової війни та чудовий мальовничий парк поблизу. У самому музеї експонати розділено на дві тематичні виставки: історичну і художню.
Основна виставка присвячена висвітленню історії Корсунь-Шевченківської наступальної операції у контексті Другої світової війни. Вона розміщена у 10 тематичних залах, де зберігається щонайменше 4 тисячі експонатів.
Серед найцікавішого та найціннішого тут можна побачити:
• діораму «Корсунь-Шевченківська битва 1944 року»;
• мундир Героя Радянського Союзу маршала Івана Конєва;
• особисті речі німецького генерала Вільгельма Штеммерманна, який керував німецькою армією під час Корсунь-Шевченківської битви і загинув у ній;
• німецьке та радянське військове обмундирування і зброю.
Художня виставка:
Представлена у центральному, десятому, залі. Вона також присвячена військовій тематиці і Корсунь-Шевченківській битві зокрема. Окрім батального живопису, тут також розміщена виставка фронтових листів."