Львівська область

місто Львів

вулиця Миколи Коперника, 15

Музей староукраїнської книги

Перша експозиція відділу «Музей книги» Львівської картинної галереї була відкрита 1977 року під назвою «Музей Івана Федорова» у приміщенні церкви монастиря св. Онуфрія, що на вул. Б. Хмельницького, 36. Колектив відділу у складі М. Видашенко, Б. Завадки та І. Мицька активно працювали над новою експозицією, консультуючись у відомих і авторитетних книгознавців Ф. Максименка, Я. Ісаєвича, Я. Запаска, В. Свенціцької. Побудовою експозиції керував директор Галереї Б. Возницький. Вона складалася з трьох частин згідно тринавного планування інтер'єру церкви. У першій частині була представлена історія кириличної друкованої книги на наших теренах починаючи від рукописних кодексів до початку ХІХ ст. Друга частина знайомила з розвитком друкарства у Львові від ХІХ ст. й дослідженнями книгодрукування на українських теренах аж до демонстрації найновіших (на 1977 рік) способів розмноження текстів і зображень. Третя частина, центральна нава, використовувалась як простір для виставкових проектів із фондів музею, львівських бібліотек, робіт львівських художників і видавців.

1989 року церкву і монастир св. Онуфрія повернули громаді, а фонди музею довший час пролежали у сховищах Галереї. 1997 року вдалося дістати дозвіл на тимчасове розміщення експозиції Музею книги у будівлі Дирекції будівництва підземного трамваю у Львові неподалік Палацу Потоцьких. Другу експозицію відділу під назвою «Музей мистецтва давньої української книги», що представляла зразки рукописних та друкованих в Україні книг, розмістили у вітринах з попередньої експозиції на другому поверсі будівлі.

Станом на сьогодні колекція Музею староукраїнської книги – відділу Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького нараховує бл. 16 тис. одиниць: це рукописи, стародруки, унікальні видання ХІХ – початку ХХ ст. українською, польською, німецькою, французькою, російською та іншими мовами; видання «радянського» періоду українською, російською, угорською та іншими мовами; унікальні друкарські верстати, зразки друкарських шрифтів та художніх кліше; кращі зразки книжкової графіки та проекти ілюстрацій різних книг, які художники подавали у видавництва тощо.

Сучасний погляд на книгу, її історію, книжність в Україні вимагають нових експозиційних площ та інших підходів до експонування. Наразі частина колекції Музею староукраїнської книги, а саме стародруки, представлені на експозиціях Музеїв-заповідників Олеського та Золочівського замків. В Олесько експонуються кращі зразки продукції друкарні Львівського Свято-Успенського ставропігійського братства, більшість з яких друковано на папері Буської папірні. У Золочеві представлено унікальні зразки ранніх друків українських друкарень.