місто Фастів
вулиця Івана Ступака, 9
"Фастівський державний краєзнавчий музей розміщено в будівлі, що є історичною та архітектурною пам’яткою кінця ХІХ століття. В 1995 та 2003 роках було здійснено її реконструкцію.
Заснований музей 17 вересня 1990 року та є науково-дослідним і культурно-освітнім закладом, основною скарбницею пам’яток природи, матеріальної та духовної культури, пов’язаних з історією і сьогоденням Фастівщини.
В закладі діють постійні експозиції та тимчасові виставки.
Музей вже давно став не лише місцем, де зберігається та вивчається історія, а й осередком культурного і громадського життя міста, центром наукової та методичної роботи, просвітницької та видавничої діяльності на Фастівщині. Тут влаштовуються персональні художні виставки, літературні вечори, музичні вітальні з концертами класичної, духовної та народної музики, відбуваються загальноміські урочистості.
Відповідно до шкільної програми, проводяться заходи зі школярами міста і району, вихованцями дошкільних та позашкільних дитячих закладів; розробляються спеціальні екскурсії, уроки біля стендів музею, заходи циклу «Залиш дитинку на годинку», «Ярмарок народних звичаїв», «Музейні посиденьки», ведуться наукові дослідження історії краю з метою участі у конкурсі, який проводить Мала Академія Наук.
Музей співпрацює з науковцями Інститутів історії, археології, мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського Національної Академії Наук України; Київського Національного університету ім. Т. Шевченка, Київським обласним центром з охорони пам’яток історії, археології та мистецтва, провідними музеями м. Києва та Київської області. Проводяться спільні науково-практичні конференції, дискусійні клуби, круглі столи.
Музей включений до туристичних маршрутів Київщини. Розробляються та діють екскурсії: “Історичними та культурними стежками рідного краю”, “Місцями козацької слави”, “Шевченко на Фастівщині”, “У гостях у співака І. Козловського (с. Мар’янівка Васильківського р-ну) і композитора К. Стеценка (с. Веприк Фастівського р-ну)”.
Щороку виставки та заходи музею відвідують понад 6 000 фастівчан та гостей нашого міста.
З 1993 р. виходить періодичне науково-інформаційне видання “Прес-музей” (43 номери).
Колектив музею відзначений медаллю „10 років Незалежності України” (2001 р.), дипломами літературно-мистецької премії Фастівщини ім. В. Косовського (2003 р.), Лауреата І-го Всеукраїнського музейного фестивалю “Музей третього тисячоліття”. Визнаний переможцем у конкурсі музейних та рекламних видань у номінації “Освітні видання” за кращий музейний посібник (2005 р., м. Дніпропетровськ).
Фонди Фастівського державного краєзнавчого музею нараховують близько 50 тисяч предметів, і умовно їх можна поділити на 2 основні групи — історико-краєзнавчі та природничі.
Археологічну колекцію Фастівського краєзнавчого музею започатковано завдяки роботі археологічної експедиції Українського держпедуніверситету ім. М. Драгоманова під керівництвом відомого археолога Надії Кравченко. Нині керівником археологічної експедиції музею є його провідний науковий співробітник, кандидат історичних наук Сергій Лисенко.
Серед матеріалів музейного історичного відділу наявні рідкісні архівні і фотоматеріали, тогочасні предмети, що розповідають про «заборонені» за СРСР теми історичного розвитку міста на початку XX століття — зокрема, про перебування у Фастові Директорії УНР, про бій під Мотовилівкою, про злуку УНР та ЗУНР тощо. Також зібрано значний фотодокументальний матеріал про масовий селянський повстанський рух у краї періоду громадянської війни, розвиток освіти, перебування на Фастівщині визначних діячів української науки та культури, взаємовпливи української, польської, російської культур на фастівській землі.
Фастівський краєзнавчий музей регулярно проводить конференції, круглі столи, лекції для школярів та студентської молоді, семінари, має своє друковане видання — науково-інформаційний бюлетень. Саме проведення на базі закладу науково-практичних і краєзнавчих конференцій, семінарів, «круглих столів», дискусійних клубів, археологічних «майстерень» тощо і є відмінною рисою діяльності Фастівського державного краєзнавчого музею. Серед найпримітніших із цих заходів, проведених у період 1996—2005 років: «Семен Палій та Фастівщина в історії України» (1996), «Етнокультурні процеси у Середньому Подніпров'ї. За матеріалами археологічних досліджень», присвячена 10-літтю відкриття комплексу археологічних пам'яток між селами Малополовецьке—Яхни (2001), «Ідеї соціального вчення Папи Римського Іоанна Павла II у його працях та діяльності» (2001), «Костелові Домбровського у Фастові — 100 років» (2003), «Фастівщина та проблеми Середнього Подніпров'я» (2005)."