Хмельницька область

місто Кам'янець-Подільский

вулиця П'ятницька, 11

Галерея мистецтв (Духовна семінарія)

"Дворянська зали, міський театр, православна духовна семінарія, чоловіче духовне училище, Музей Подільського історико-археологічного товариства, картинна галерея – ось неповний перелік того, що розміщалося в будинку з східної сторони площі Вірменський ринок.

Галерея мистецтв художнього відділу Кам'янець-Подільського державного історичного музею-заповідника розміщена у колишньому навчальному корпусі Духовної семінарії (XVIII століття).У православній семінарії Кам'янця-Подільського навчалися Михайло Достоєвський, Степан Руданський, Микола Леонтович, Анатолій Свидницький та інші.В музейній експозиції представлені твори живопису, графіки та скульптури XVII-XX століть, а також колекція ікон різних релігійних конфесій.У 2008 році відкрито кімнату-музей Годованця. Проходять тематичні виставки.

Будівництво будинку, в якому наразі розташована Галерея мистецтв, почалося у 1789-90 рр. на кладовищі Іоанно-Предтечинської церкви, яку в 30-х роках було знищено за наказом Радянської влади. Будинок призначався для греко-католицького капітулу та семінарії. Однак, у 1793 році після другого розподілу Польщі, Правобережна Україна, в складі якої був Подільський край, з’єдналася з Лівобережною у складі Росії. Кам’янець-Подільський стає губернським центром і приміщення використовується для зібрань подільського дворянства (10 кімнат були перетворені в одну велику залу).  Згодом для дворянських зборів знайшли інше місце, а будинок у 1798 році передано у трьох річну оренду Антону Змієвському під власний театр, на сцені якого ставилися п’єси українською та польською мовами.

У 1805 році (в результаті суперечок між міськими та духовними властями за право власності) у будинку відкрито навчальний корпус православної духовної семінарії, яка діяла тут до 1865 pоку. Потім, коли для семінарії були побудовані нові будинки на Новому плані, з повіту сюди переїхало чоловіче духовне училище.  В духовній семінарії навчався відомий поет-демократ Степан Руданський. Під впливом творчості Т. Г. Шевченка він пише тут перші балади ""Вечорниці"", ""Розмай"", ""Верба"", ""Упир"". Свої спогади про навчання в семінарії залишив автор роману ""Люборацькі"" український письменник Анатолій Свидницький.


Вже у 1915 році в будинку розмістився музей історико-археологічного товариства.

У 1928-32 рр. тут знаходився Палац піонерів, а після Другої Світової війни розміщувалася ткацька фабрика «Червоний ткач».


З 1976 по 1982 pp. кам’янецькі реставратори займалися відновленням архітектурної пам’ятки, і вона постала в своєму первозданному вигляді. 
У лютому 1982 р. в приміщенні відкрито першу в Хмельницькій області картинну галерею, художній відділ Кам’янець-Подільського історичного музею-заповідника. У її залах – більше трьохсот творів живопису, графіки, скульптури.

Експонати галереї:

Будівля духовної семінарії є двоповерховим будинком, покритий зовні штукатуркою. Має прямокутну форму. Під першим поверхом розташований склепінчастий підвал. У середині будівля має секційне планування.Зараз в будівлі знаходиться картинна галерея. В її експозиції показано твори живопису і скульптури XVII-XX століть.

Зала іконопису XVIII-XIX століття.

Іконопис – це богослів’я у барвах. А ікона – це не лише образи святих, це цілі біблійні оповіді і легенди відображені фарбами і золотом. Неймовірні сюжети увіковічені і в дерев’яних скульптурах, представлених в залі іконопису.

Зала західноєвропейського мистецтва.

У цій залі ви можете насолодитися художніми творами італійських та голландських митців та справжніми витворами мистецтва із дерева. Також поринете у холодні стальні тони картини «Шторм», яку написав учень Айвазовського – Габріело Касессі Бартоломео. А буфет ХІХ століття із посудом відповідної епохи мало кого залишить байдужим…

Виставка «Пісенна, поетична, легендарна, казкова Україна».

Саме таку назву має виставка Наталі та Іллі Лашків, які презентують колекцію робіт, виконаних в унікальній техніці – вишивці соломкою. Полотна, створені митцями, вражають до глибини душі – змістом, неперевершеною майстерністю, унікальністю сюжету. Не менше вразять і роботи в техніці арт-квілт. Тож пропонуємо відкрити для себе, шановні кам’янчани та гості міста, неповторний мистецький світ Наталі та Іллі.

Велика зала.

Цікавить світський портрет XVIII-XIX століття? Тоді вам – до Великої зали Галереї мистецтв. Окрім портретів вельмож – мармурові скульптури (чого тільки вартує погруддя Ірени Затальби!), музичні інструменти (фісгармонія ХІХ ст., фортепіано початку ХХ ст.), венеціанське дзеркало із унікальною технологією надуву срібла.

Зала народного мистецтва.

Одвічні українські цінності представлені в експозиції «Бережіть собори душ своїх». Найперше – це духовність українців, їх прагнення до незалежності, повага до предків, яка виливається у традиційній подільській вишивці на рушниках і сорочках – жіночих, чоловічих та дитячих.  А ще в експозиції – обереги, колекція посуду, речі домашнього вжитку.

Літературне життя Кам’янця-ПодільськогоЛітературна нива міста над Смотричем надзвичайно різноманітна. Її перші зерна «проросли» ще у Середньовіччі. А з кожним століттям нива ставала все родючішою й родючішою. Тож Кам’янець-Подільський виплекав чимало відомих письменників, став натхненним другом. Серед них: Степан Руданський, Остап Вишня, Анатолій Свидницький, Володимир Свідзінський, Микита Годованець, Володимир Сосюра, Михайло Булгаков та ін. Про літературні віхи сивочолого Кам’янця від Середньовіччя до сьогодення розкаже саме ця зала.

Олійна пастель Бориса Негоди.

У одній із залів, другого поверху, розгорнута експозиція заслуженого художника України, кам’янчанина Бориса Негоди. До уваги відвідувачів – колекція робіт Бориса Михайловича, виконана у техніці олійна пастель – рідкісній і кропіткій техніці, яка потребує тривалого часу виконання. Створення однієї роботи займає від місяця до року. І в цій техніці митець неперевершений.

Виставка «Скрижалі часу».

Унікальні речі із фондів Кам’янець-Подільского державного історичного музею-заповідника представлені у залі «Скрижалі часу». Чим здивує вона вас? Різноплановістю експозиції. Тут і нагрудні та пам’ятні знаки, і музичні інструменти, посуд та речі побуту, культові предмети, обладунки, зброя, посуд , звісно, одна із «родзинок» Галереї мистецтв – монах із кошиком.

Це лише незначна частина всіх експонатів, які зібрали працівники історичного музею-заповідника за 90 років існування. В наші дні пам'ятник історії і архітектури, як і раніше залишається одним з культурних центрів Поділля."